• Rok szkolny 2018/2019

        • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 - 19 czerwca 2019r.


          UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ODDZIAŁU I PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO - 18 czerwca 2019r.


          SZKOLNY POKAZ TALENTÓW, POŻEGNANIE ÓSMOKLASISTÓW I ZESPÓŁ CYRLA W GROMIE

            18 czerwca 2019r. 


          SPOTKANIE Z POLICJANTEM "BEZPIECZNE WAKACJE"  - 14 czerwca 2019r.


          SPRZECIWIAMY SIĘ AGRESJI I HEJTOWI W SIECI

          Nasi uczniowie dołączyli do programu edukacyjnego Orange #jestnaswiecej i założyli pomarańczowe sznurówki, żeby sprzeciwić się hejtowi w Internecie. A już niedługo, bo po wakacjach pojawi się nasz filmo przeciwdziałaniu przemocy w szkole. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej.


          WYCIECZKA DO WARSZAWY - 6 czerwca 2019r.

          W trakcie wycieczki zwiedzaliśmy:

          1. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - warsztaty edukacyjne "Kultura i natura w rezydencji wilanowskiej".
          2. Pałac Kultury i Nauki: - Taras Widokowy.
          3. Wystawę Galerii Figur Stalowych.
          4.  Stadion Narodowy trasą "Piłkarskie Emocje". 

          Spotkanie autorskie z pisarką dla dzieci i młodzieży panią Małgorzatą Urszulą Laską - 30 maja 2019r.

          W czwartek 30 maja 2019 r. w naszej szkole gościliśmy pisarkę panią Małgorzatę Urszulę Laskę - autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pani Małgorzata urodziła się na Kurpiach, ale od 20 lat mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.  Zadebiutowała książką dla dzieci pt. „Pan Dreptusiński”. Najpierw pani Małgorzata spotkała się z uczniami klas 1-4, którym opowiedziała o swojej twórczości. Bohaterami jej książek są przede wszystkim zagrożone gatunki zwierząt, tj. jeże, żabki, rysie. Dzieci mogły również wysłuchać fragmentu książki „Notros”. Jest to historia zagubionego psa, który zanim powróci do domu przeżyje wiele ciekawych przygód i pozna nowych przyjaciół. Oprócz tego pisarka wyrecytowała wiersz w gwarze kurpiowskiej pochodzący z tomiku „Pod kurpiowską strzechą” oraz zaprezentowała strój, w który była ubrana.  Starsi uczniowie z klas 5-8 oprócz zapoznania się z twórczością pisarki zgłębili tajniki zawodu pisarza oraz poznali etapy  powstawania i edycji książki.

          Na zakończenie obydwu spotkań każdy uczestnik mógł zakupić książkę z imienną dedykacją, autografem oraz zrobić pamiątkową fotografię. Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie za miłe i pouczające spotkanie oraz życzymy dalszych sukcesów wydawniczych.


          DZIEŃ OTWARTY W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W SZCZYTNIE - 23 maja 2019r. 


          Pokaz historyczny „Wrzesień 39” - 9 maja 2019r.

          9 maja 2019 roku w naszej szkole gościła grupa artystyczna REKONSTRUKTO, która przedstawiła pokaz historyczny pt. „Wrzesień 39” przybliżający losy państwa, narodu i żołnierza polskiego tuż przed wybuchem II wojny światowej. Podczas pokazu uczniowie mogli obejrzeć bezpieczne repliki broni, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej oraz polskie mundury wojskowe.  Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, pozwalając im lepiej zrozumieć i zapamiętać  poznane fakty historyczne.


          KONSTYTUCJA 3 MAJA  - 30 kwietnia 2019r.

          We wtorek 30 kwietnia wzięliśmy udział w uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów naszej szkoły. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu uczniowie klasy VI-VIII  przybliżyli nam wydarzenie historyczne, jakim było uchwalenie w dniu 3 maja 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie, postępowej konstytucji zwanej potocznie Konstytucją Trzeciego Maja


          Powtórki przed egzaminem ósmoklasisty, czyli

          „LITERACKIE ŚNIADANIE MISTRZÓW”

          W czwartek 4 kwietnia 2019 roku na lekcjach języka polskiego klasa 8 wzięła udział w projekcie pt. „Literackie Śniadanie Mistrzów”, podczas którego powtórzyła wszystkie lektury z 7 i 8 klasy niezbędne do egzaminu.  Kilka dni wcześniej uczniowie otrzymali ode mnie zaproszenie na „śniadanie” oraz listę tytułów książek do powtórki. Pierwszym zadaniem był wybór trzech dowolnych lektur. W domu uczniowie musieli przypomnieć sobie istotne informacje, m.in. autora, gatunek i rodzaj literacki, bohaterów, motywy. Następnie przez dwie lekcje ósmoklasiści przedstawiali swoją wiedzę o utworach literackich na forum całej klasy. Każdy mógł przebrać się za dowolnego bohatera. Hubert wcielił się w rolę Zośki z „Kamieni na szaniec”, Oliwier świetnie upodobnił się do Małego Księcia, a Zuzia przypominała żonę pana Piotra z satyry I. Krasickiego  – „Żona modna”. W atmosferze zabawy, choć stres też był widoczny, uczniowie prezentowali swoją wiedzę. Dodatkowo przygotowali słodki poczęstunek i herbatę. Myślę, że taka forma powtórki tuż przed egzaminem przypadła młodzieży do gustu. Wspólnie spędziliśmy ze sobą czas, dobrze się bawiąc. 


          URODZINY CHOPINA - 22 marca 2019r. 

          W piątek  22 marca 2019 r. we współpracy z paniami od języka polskiego i muzyki zorganizowaliśmy nietypową  lekcję pt. „Urodziny Chopina”. Punktem przewodnim naszych zajęć było uczczenie urodzin naszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Jak wiadomo, Chopin żył i tworzył w epoce romantyzmu, zatem na urodzinach nie zabrakło polskich wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Kamila Norwida. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie przebrać się za wybraną postać historyczną z epoki oraz opowiedzieć o sobie kilka zdań. Dziewczynki wcielały się w rolę trzech sióstr oraz w matkę Chopina, pojawiła się również jego wieloletnia przyjaciółka - George Sand.

          Na początku lekcji przygotowaliśmy stół ze smakołykami, a już po chwili częstowaliśmy się pysznościami, które sami upiekliśmy. Następnie każdy dokładnie opowiedział o swojej postaci. W ten sposób powtórzyliśmy  wiedzę o polskich wieszczach, a także dowiedzieliśmy się nowych, ciekawych rzeczy z biografii Chopina. Na wydarzenie została zaproszona ósma klasa, z której kilka osób wyrecytowało nam fragmenty utworów A. Mickiewicza – inwokację „Pana Tadeusza” oraz „Redutę Ordona”. W tle towarzyszyła nam muzyka skomponowana przez solenizanta. Wydarzenie to bardzo mi się podobało i uważam, że częściej powinniśmy organizować tego typu zabawy.


          Sobiechowy zawrót głowy” - 18 marca 2019r.  

          Pod takim hasłem Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie  zorganizował „Dzień Otwartych Drzwi”. 18 marca 2019r. klasa ósma odwiedziła szkołę oraz wzięła udział w pokazowych zajęciach z języka angielskiego. Tematem zajęć było: „Proste triki na naukę języka - jakie aplikacje wspomagają naukę języka obcego?”.
          Uczniowie mieli okazję poznać szkołę „od środka”. Zwiedzali salę gimnastyczną, laboratoria, spróbowali także swych sił na szkolnej bieżni.

          Było to kolejne ciekawe doświadczenie. Uczniowie naszej szkoły zwiedzili już wszystkie szkoły w Szczytnie, teraz pozostaje najważniejsza decyzja o wyborze tej najlepszej.

                                                                                                                  Szkolny doradca zawodowy


          DZIEŃ KOBIET - 8 marca 2019r. 


          Wspólne czytanie "Dziadów" Adama Mickiewicza


          Gry planszowe na motywach powieści "Szatan z VII klasy"

             W naszej szkole na lekcjach języka polskiego zawsze dużo się dzieje. Tym razem w ramach podsumowania pracy nad lekturą tworzyliśmy gry dydaktyczne.
             Zadaniem szóstoklasistów było stworzenie gry planszowej lub karcianej na motywach powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy". Praca indywidualna lub grupowa polegała na opracowaniu instrukcji, legendy oraz szaty graficznej wymyślonej przez siebie gry. Oprócz tego należało wykazać się bardzo dobrą znajomością lektury. Na koniec uczniowie mieli przyjemność zagrania w gry stworzone przez rówieśników. W ten sposób mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat bohaterów oraz treści utworu.
              Okazuje się, że mamy bardzo kreatywnych uczniów. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i z entuzjazmem przyjęli wiadomość o planowanym projekcie. Ostatecznie powstały zaskakujące, pełne zwrotów akcji gry o wdzięcznych nazwach, np. Epicka przygoda, Zagadkowo.
             W przyjaznej atmosferze utrwalaliśmy naszą wiedzę o „Szatanie z siódmej klasy”, doskonaliliśmy umiejętności organizacyjne, uczyliśmy się współpracy i zdrowej rywalizacji.

          Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy.

                                                                                                                     Katarzyna Napiórkowska


          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego 2019r.

             21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego ideą jest ochrona różnorodności językowej świata jako dziedzictwa kulturowego. Również w naszej szkole pamiętaliśmy o tym dniu i uczciliśmy go uroczystym apelem przygotowanym przez uczniów starszych klas.  

             Akademia została przygotowana w dość żartobliwej konwencji, choć nie zabrakło krótkiego rysu historycznego naszego języka, jego genezy oraz  trudnych czasów zaborów. Pojawiła się też aluzja do współczesności  pokazująca  obecną kondycję naszego ojczystego języka. Niestety, nie napawa ona  optymizmem. Marta Fronczak świetnie wcieliła się w rolę Mowy Ojczystej ubolewającej nad językiem i stylem  naszych codziennych wypowiedzi. Ostatecznie uczniowie szóstej klasy, piękna recytacja inwokacji „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza oraz wiersza „Nic dwa razy” W. Szymborskiej przekonały naszego nietypowego gościa, że niektóre wartości nie umierają, a język polski jest wyjątkowy i niezniszczalny.

             W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego został również zorganizowany „Szkolny konkurs na plakat promujący język polski”. Bez wątpienia taka tematyka wpisuje się w jubileusz 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

           


          FERIE ZIMOWE NA BASENIE - 21-25 STYCZNIA 2019r.


           „MŁODZI LISTY PISZĄ” – projekt edukacyjny

          W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz drugi biorą udział w projekcie edukacyjnym pt. „Młodzi listy piszą”. Tym razem uczniowie 7 i 8 klasy korespondują listownie z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej im. bł. C. Borzęckiej w Krakowie. 

          Dzisiaj, w dobie Internetu i smartfonów, sztuka pisania tradycyjnych listów,  czyli epistolografia, niestety zanika. Zastanów się, kiedy ostatnio otrzymałeś  prywatny list w kopercie, ręcznie pisany i dostarczony pocztą? Kiedy taki wysłałeś? Czy znasz to uczucie wyczekiwania na list? Niecierpliwość, żal, złość, że jeszcze nie dotarł, że nie dzisiaj, może jutro ...

          Nadrzędnym celem naszego projektu jest doskonalenie techniki redagowania tekstu, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, wzbogacanie słownictwa. Dzięki zróżnicowanej tematyce i formie listów uczniowie pobudzają  wyobraźnię, a także  poszerzają swoją wiedzę ogólną, rozbudzają ciekawość świata, m. in. poznają region, w którym mieszkają ich koleżanki i koledzy. Projekt jest także okazją do wymiany doświadczeń i zawierania nowych znajomości. Przez cały rok szkolny  uczniowie poznają siebie, swoje pasje, zainteresowania, a przy tym doskonalą ortografię, interpunkcję i styl swoich wypowiedzi.

          Wysyłanie tradycyjnych listów to wyjątkowe uczucie oraz pamiątka na długie lata. Nasi uczniowie z ogromnym entuzjazmem odbierają każdą korespondencję z Krakowa.

                                                                                      Katarzyna Napiórkowska


          17 stycznia 2019 r.

          „Uczta w Soplicowie”- projekt edukacyjny

          Niezapomniana lekcja języka polskiego zainspirowana „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza miała miejsce w czwartkowy poranek 17 stycznia 2019 r. Na zakończenie cyklu lekcji poświęconych lekturze zrealizowaliśmy projekt edukacyjny pt. „Uczta w Soplicowie”. Wcześniej zredagowaliśmy specjalne zaproszenie dla gościa, Pana Dyrektora, wykazując się umiejętnością argumentowania i przekonywania.

          Salę nr 5 naszej szkoły udekorowaliśmy w sposób przypominający epokę. Zadbaliśmy o potrzebne rekwizyty i wyposażenie wnętrz, tj. obrusy, świeczniki, zegar oraz elegancki serwis, z którego piliśmy herbatę. Na stołach pojawiły się ciasta, owoce i słodkie przekąski. W tle towarzyszyła nam muzyka Fryderyka Chopina. Jednak najwięcej emocji wzbudzili uczniowie VIII klasy i ich znakomite stroje. Wszyscy przypominali bohaterów rodem
          z Mickiewiczowskiej epopei. Trzeba przyznać, że ósmoklasiści stanęli na wysokości zadania. Zadbali niemal o każdy szczegół swojej kreacji, a do tego świetnie wczuli się w swoje role.

          Ksiądz Robak, niegdyś Jacek Soplica, pobłogosławił po łacinie stół i biesiadników, sędzia Soplica przeczytał fragment mowy o grzeczności, Telimena opiekowała się swoją podopieczną  - Zosią, pan Tadeusz jak było w zwyczaju usługiwał damom, Jankiel - najlepszy cymbalista - próbował grać na cymbałach. Nie zabrakło również samego wieszcza, Adama Mickiewicza, który opowiedział nam o powodach napisania swojej epopei.

          Celem naszego przedsięwzięcia było m.in. utrwalenie wiadomości o życiu
          i twórczości Adama Mickiewicza. Podczas uczty udało się nam również zagrać w kilka gier dydaktycznych związanych z treścią „Pana Tadeusza”. Zagraliśmy w grę Dobble, przeprowadziliśmy quiz „Co słychać w Soplicowie?”, w którym odpowiadaliśmy na pytania łatwe, trudne i eksperckie. Kręciliśmy kołem loterii i opisywaliśmy wylosowane przez nas postacie.

          W czasie „Uczty w Soplicowie” panowała przyjazna i życzliwa atmosfera. W niekonwencjonalny sposób uczniowie utrwalili wiedzę o „Panu Tadeuszu”, jego bohaterach, wydarzeniach i problematyce. Bez wątpienia lekcja języka polskiego wzbudziła wielki entuzjazm wśród młodzieży i mam nadzieję, że na długo pozostanie w ich pamięci.

                                                                                                                    Katarzyna Napiórkowska

          UCZTA W SOPLICOWIE - więcej


          8 stycznia 2019 r.

          Wyjazd klasy VII i VIII do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na spektakl:

          JEREMI SIĘ OGARNIA LOL

          We wtorek 8 stycznia 2019 r. na scenie Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie miałam okazję obejrzeć spektakl pt. „Jeremi się ogarnia. LOL” w reżyserii Tomasza Valldala - Czarneckiego. W główne role wcielili się: Paweł Parczewski - Jeremi, Szymon Kowalik - Maciek, grająca Sonię - Alicja Parczewska oraz Marta Markiewicz wcielająca się w rolę Grażyny.

          Przedstawienie jest opowieścią o nastolatkach, którzy przez zatracenie się w wirtualnym świecie, nie potrafili komunikować się i nawiązywać relacji w prawdziwym życiu. Dopiero choroba jednego z nich zmusza bohaterów do spotkań „w realu” i do pokazania prawdziwych uczuć, nie tylko za pomocą emotek.

          Uważam, że mocną stroną widowiska byli grający w nim aktorzy. Nie potrzebowali zbyt wielu elementów scenografii, by móc wyrazić swoje emocje. Świetnie nawiązywali kontakt z widzami m.in. podczas sceny koncertu, w której część aktorów usiadła na widowni. Jedną ze scen, która najbardziej zapadła mi w pamięć, był koszmar nocny tytułowego bohatera. Wszyscy aktorzy oświetleni jedynie latarkami w telefonach wychodzą na scenę, aby przypomnieć Jeremiemu wydarzenia poprzedniego dnia. Grozy i strachu dodawała tej scenie dość cicha muzyka oraz panująca ciemność.

          Zachwyt wzbudziła we mnie także scenografia. Mimo, że prosta, przykuwała wzrok. Na scenie znajdowały się jedynie pufy leżące na podniesieniach imitujących pokoje bohaterów. Centralną część sceny stanowiła rama pokryta taśmami ledowymi. To właśnie one pełniły funkcję oświetlenia. Ciekawym rozwiązaniem było to, że zmieniały swój kolor podczas rozmów bohaterów przez Internet. Na uwagę zasługują też kostiumy aktorów. Zwracały uwagę widzów swoją wzorzystością i kolorami.

          Spektakl „Jeremi się ogarnia. LOL” grany w Teatrze im. S. Jaracza bardzo mi się podobał. Myślę, że w ciekawy sposób pokazał uzależnienie dzisiejszej młodzieży od Internetu i telefonów komórkowych. Widowisko tłumaczy również  nastolatkom co, tak naprawdę, jest ważne w życiu: rodzina, przyjaciele, miłość. Zachęcam wszystkich do obejrzenia spektaklu, ponieważ na pewno na długo pozostanie w pamięci. 

                                                                    Zuzanna Szyszkowska - uczennica 8 klasy


          WSPÓLNE KOLĘDOWANIE - 21 grudnia 2018r.


          KIERMASZ ŚWIĄTECZNY - 21 grudnia 2018r. 


          WARSZTATY ŚWIĄTECZNE: 17-19 grudnia 2018r. 


          STROIMY GMINNĄ CHOINKĘ


          Piernikowe szaleństwo w Dzień Wolontariusza!

           

              Pierniki są nieodłącznym elementem tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. W środę 5 grudnia w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza uczniowie 7 klasy dekorowali upieczone przez siebie w domu pierniczki. Tego wyzwania przy pomocy swoich mam podjęli się: Nikola Kalec, Oliwia Korczakowska oraz Kacper Nawrocki.

             Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem przy dźwiękach najpiękniejszych piosenek świątecznych przystąpili do dekorowania wypieków. Dołożyli wszelkich starań, by ich pierniki prezentowały się jak najpiękniej i już po kilku minutach pracy na stołach powstawały oryginalne wzory choinek, reniferów, gwiazdek, dzwonków... W sali unosił się korzenny zapach przywołujący świąteczne wspomnienia. Oczywiście nie obyło się bez zjedzenia choćby jednego ciasteczka, gdyż pierniczki swoim wyglądem i smakiem nęciły wszystkich, przede wszystkim chłopców.

              Udekorowane pierniczki zostały przekazane na cel charytatywny. W Dzień Świętego Mikołaja, czyli 6 grudnia uczniowie stanęli na szkolnym korytarzu i zachęcali do zakupu swoich arcydzieł. W ten sposób udało się zebrać 122,50 zł. Kwota ta, symboliczna cegiełka, została przekazana na zakup łóżka rehabilitacyjnego do Domu Pomocy Społecznej w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim. Cieszymy się, że wspólnie w przededniu Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy pomóc osobom potrzebującym.

              Serdecznie dziękuję rodzicom siódmoklasistów za pyszne wypieki oraz wszystkie produkty do dekoracji. Dzięki nim udekorowaliśmy ponad 100 pierników.

           

                            Katarzyna Napiórkowska


              SZLACHETNA PACZKA

          W tym roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do akcji: "Szlachetna paczka".


          Życzenia do Afryki

          W tym roku  klasa piąta i szósta przygotowały życzenia świąteczne dla naszych przyjaciół ze szkoły w  Afryce Południowej. Była to przy okazji lekcja języka angielskiego, gdyż wszystkie życzenia musiały być napisane w tym języku. Uczniowie przygotowali również paczuszkę z polskimi słodyczami oraz mały upominek w postaci płyty CD z utworami  polskich kompozytorów. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy dzieciom przypadną do gustu
          nasze słodycze!


          ,,ANDRZEJKOWE KARAOKE " - 29 listopada 2018

                W naszej szkole dnia 29 listopada 2018 roku w godzinach 16:00- 19:00 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą i starszą zorganizowana przez Samorząd Uczniowski oraz świetlicę szkolną,

              Andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku do tradycji i obrzędów ludowych.  Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat fantazji i marzeń. I tak naszą zabawę uświetniły znane przeboje muzyczne przygotowane przez naszych DJ-ów, uczniów klasy VI.  Rozbrzmiewały w naszej szkole różne piosenki, począwszy od ,,Nie mów mi nie" Marty Gauszewskiej  w wykonaniu klasy IV poprzez ,,Łowcy gwiazd" Cleo i wiele innych wesołych teksów.

              Uczniowie wraz z nauczycielami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Następnie odbyły się liczne konkursy, tańce grupowe i przerwy na poczęstunek. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Uczniowie mogli się przebrać i  uwiecznić swoją obecność w  foto ramie wykonanej przez uczennice klasy VII.

              Tego dnia korytarz szkoly przeobraził się w salon wróżb, magii i czarów. Świetlica szkolna przerodziła się w bufet z poczęstunkiem, a sala gimnastyczna była salą taneczną. Na zakończenie aby tradycji stało się za dość zostali wybrani król i królowa balu, a zostali nimi.......

          OLIWIER LICKI - uczeń klasy VIII

          oraz

          WIKTORIA TUROWSKA - uczennica klasy I.

          Dziękujemy wszystkim za przybycie ,dobrą zabawę, pomoc i zaangażowanie.

          Opiekunami dyskoteki byli: p. Katarzyna Napiórkowska, p. Małgorzata Rogala, p. Marta Frąckiewicz, p. Klaudia Archacka, p. Natalia Sieruta oraz dyrektor szkoły p. Andrzej Modzelewski.

          Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

                                                                                                       Opracowała: Natalia Sieruta


          100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI  - 9 listopada 2018r.

          Obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
          w Szkole Podstawowej w Gromie

          W piątek 9 listopada w Szkole Podstawowej w Gromie  uroczyście świętowano 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali Koncert Pieśni Patriotycznych. Cała społeczność szkolna dumnie i ze wzruszeniem śpiewała znane pieśni żołnierskie, tj. „Piechota”, „Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”. Punktualnie o godzinie 11. 11 uczniowie wzięli także udział we wspólnym odśpiewaniu czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. Kolejnym punktem uroczystości był pokaz dwóch filmów dotyczących małej ojczyzny - Gromu - przygotowanych specjalnie na tę okazję przez uczniów 7 i 8 klasy.  Następnie wręczono nagrody i wyróżnienia zwycięzcom szkolnego „Dyktanda Niepodległościowego”. Zwieńczeniem obchodów 100-lecia Niepodległości była niespodzianka przygotowana przez Pana Dyrektora Andrzeja Modzelewskiego – przepiękny tort z biało-czerwoną flagą. Głośne odśpiewanie „Sto lat” Niepodległej Polsce  było dopełnieniem wielkiego, narodowego święta.  Pozytywne wrażenia i emocje, które towarzyszyły uczestnikom w tak wyjątkowej uroczystości,  niewątpliwie na długo pozostaną w naszej pamięci. Tego dnia wszyscy byliśmy dumni z bycia Polakami. 

            

          Wyniki szkolnego

          „Dyktanda Niepodległościowego”

          W poniedziałek 5 listopada nasi uczniowie w ramach obchodów 100 – lecia Niepodległości Polski napisali szkolne „Dyktando Niepodległościowe”.  Konkurs odbył się  w trzech  kategoriach wiekowych: kl. III-IV, kl. V-VI oraz kl. VII-VIII. Rozstrzygnięcie miało miejsce podczas uroczystego apelu 9 listopada 2018 r.

           „Mistrzowie Ortografii”

                kl.  III-IV         Hubert Lemański

                kl. V-VI          Przemysław Kozłowski

                kl. VII-VIII       Zofia Lewandowska

           

          Wyróżnienia otrzymali:

          kl.  III-IV          Karolina Turowska, Kacper Enerlich

          kl.  V-VI          Zofia Tymińska, Aleksandra Faryniarz

          kl.  VII-VIII       Marcelina Kawiecka, Zuzanna Szyszkowska


          XVIII DZIEŃ PAPIESKI - PROMIENIOWANIE OJCOSTWA  - 24 października 2018r.


          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ  - 12 października 2018r.


          Wyjazd klasy VII i VIII na spektakl do MDK w Szczytnie  "KAMIENIE NA SZANIEC"  - 11 października 2018r.


          Sprzątanie Świata 2018  "AKCJA- SEGREGACJA!"  - 21 września 2018r.


          Wizyta klasy VIII w NOVUM - 21 września 2018r.

          21 września uczniowie klasy VIII, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego, wybrali się na wycieczkę do Szczytna do firmy NOVUM. Jest to nowoczesny kompleks hal produkcyjnych, magazynów i budynków administracyjnych. Młodzież miała okazję przyjrzeć się procesowi powstawania wyrobów będących wyposażeniem szkół, przedszkoli oraz placów zabaw. Poznała w jakich warunkach odbywa się praca. Uczniowie mogli prześledzić proces powstawania mebli, dowiedzieć się na czym polega nowoczesna technologia produkcji. Kto wie, może w przyszłości któryś z nich znajdzie zatrudnienie w tym nowoczesnym zakładzie. Z pewnością było to ciekawe doświadczenie.


          Wyjazd do Olsztyna klas VI-VIII - 19 września 2018r.

          •    Kino Helios: film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" 

          •   Biblioteka PLANETA 11: Lekcja biblioteczna "Do Hymnu!" - czyli o najważniejszej pieśni.

             Lekcja przybliżyła uczestnikom historię “Mazurka Dąbrowskiego”, a także pozostałych pieśni hymnicznych. Podczas zajęć  
              uczniowie poznali historię pieśni ważnych w różnych okresach naszego państwa.
          Od “Bogurodzicy” po aktualny hymn kraju. 


          Bezpieczna droga do szkoły i do domu - spotkanie z policjantem - 6 września 2018r.


          WYJAZD NA BASEN DO OŚRODKA WYPOCZYNKOWEGO "KALWA" W PASYMIU - 4 września 2018r.


           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 I PASOWANIE PIERWSZAKÓW - 3 września 2018r.